top of page

הקיימות בעולם האופנה והחידוש- ראיון עם גלית מהמותג RE: GAL

גל בוים | ראיון | 24.12.2022

גלית, בת 28, במקור מרעננה והיום גרה בתל אביב, והיא מעצבת אופנה בת קיימא.

גלית בעלת סטודיו לאופנה מקיימת בתל אביב מזה 3 שנים, ומעולם לא למדה אופנה אך למדה בעצמה תפירה ועיצוב.

עניין הוינטג' והיד שנייה עובר אצלה במשפחה, שקיות בגדים והחלפות בגדים מגיל קטן.

מה כל כך מיוחד בסטודיו? סטודיו שבו היא יוצרת אופנה חדשה מפסולת טקסטיל במטרה ליצור בגדי אופנה ופרטי לבוש טרנדים תוך צמצום פסולת טקסטיל וצמצום פגיעה בסביבה. גלית לוקחת פרטי טקסטיל מכל השנים והמינים, כמו וילון ישן מהסלון של סבתא, מצעים, ועד פרטי לבוש של ממש, את כל הפריטים היא הופכת לחומר גלם ומשם יוצרת את הבגד החדש – שנועד לתת חיים לפסולת והנאה לאורך זמן.


בת קיימא

"תמיד רציתי להתעסק באופנה, מגיל קטן. ובנוסף רציתי לקדם משהו שחשוב לי ועם ערך מוסף, הרגשתי שאופנה זה משהו שכבר על פני השטח. ואז התחלתי להיכנס ולחקור על תרבות הצריכה, על איך הפכו אותנו לצרכנים ועל מינימליזם. ראיתי 2 סרטים דוקומנטריים אשר גרמו לי לדייק את הכיוון שלי עד הסוף ולהגיע למה שאני עושה היום. סרט בשם מינימליזם, וסרט בשם המחיר האמיתי. ושם נחשפתי למה שקורה באמת בעולם האופנה מאחורי הקלעים, הסרטים האלה גרמו לי להבין שהתעשייה שאני כל כך אוהבת וכל כך רוצה להיות חלק ממנה, תעשייה שמבוססת על אומנות ויצירה ועל שפע בעצם מבוססת על ניצול ופגיעה גם בבני אדם וגם בסביבה. והמקום ממנו אני באתי, למדתי להשתמש במה שיש, למחזר ולא לצרוך אם לא צריך.

בשלב הזה כבר היה לי את הידע הבסיסי בתפירה, והידע בלפרק את הבגדים לחומר גלם כי כבר עשיתי את זה בילדותי, וחשבתי שזה פיתרון טוב לייצר דברים יפים ולייצר אופנה כמו שאני רוצה ובדרך שאני אוהבת מבלי לפגוע בסביבה, בצורה איטית ובלי לפגוע ולנצל אף אחד. וכך סללתי את הדרך שלי לעולם האופנה שתואמת את הערכים שלי."

Photographer: Shai Hansav

השראה

"ההשראה היא קודם כל מהחומר גלם. רוב המעצבים בעולם יוצרים סקיצה לפריט לבוש מתחילים להפוך אותם לדגם ואז הולכים לחפש את הבד המתאים. אצלי זה הפוך, אני מסתכלת על החומר גלם שלי ומתוך זה אני מבינה מה אני יכולה ליצור. אני מסתכלת על החומר גלם אם הוא וינטג' אני חוקרת על השנה בה ייצרו אותו, איזה תקופה הוא מזכיר לי ואיזה רגש הוא מעורר בי. וכשאני מבינה מה אני רוצה ליצור מהבגד אני מתחילה ליצר את הסקיצה ואת הדגם. אבל אני גם מסתכלת החוצה, טרנדים, מה בנות אוהבות ללבוש היום. אבל אני לא רוצה ליצור טרנד שיחלוף מחר, אני מחפשת מה אני אוהבת בתוך הטרנד וזה מה שאני יוצרת."


הקולקציה החדשה – קרושה.

"דודה שלי הייתה בבית של אמא שלה והוציאה המון מפות ווילונות מקרושה ובאותה תקופה נורא נכנסתי לעולם הבוהו והפסטיבלים. שבדרך כלל זה לא הסטייל שלי אני יותר נמשכת לשנות ה2000, אבל נורא נמשכתי לעולם החופש, והייתי אחרי פרידה של זוגיות של חמש שנים, וגילוי של חופש. נורא התחברתי לקלילות והחופשיות של הבדים האלה, וכשהסתכלתי על הבדים לא רציתי לייצר מהם יותר מידי פריטים בגלל הבד המיוחד, הקולקציה הייתה צריכה להיות בערך 10 פריטים ובסוף יצאה בסביבות ה20 פריטים.

הקולקציה יצאה מאוד מהלב שלי ודיברה על מה שאני עוברת באותה תקופה.

הטקסטיל של הקולקציה קיים יותר מ30 שנה, מפות, סדינים, וילונות וכיסויי מיטה. הכל קרושה שעשוי מעבודת יד של חוטי כותנה, או תחרה."

הסנדאות – מחדוש, סדנאות אשר משלבות מחזור וחידוש של הכל.

"הסדנאות הן לבנות שיש להן כבר ידע בתפירה ומלמדת אותן איך ליצור ממה שכבר יש להן בארון פריט לבוש שהן יאהבו ללבוש. הקורסים הוא 4 מפגשים. והם ל2-3 בנות. אני מאמינה שמחדוש זה העתיד."


Comments


bottom of page